Af Xandorram d. 11.08.2009 13:45
I dag, d. 11 august, afgik Minnie ved døden. Hun blev ramt af en bil og stod ikke til at redde. Hun sov stille ind hos dyrelægen.
Minnie var en helt speciel kat. Hun var så kælen at det næsten var irriterende, men hun bragte altid et smil frem på ens læber. Hun var en fremragende jæger, utrolig hurtig og virkelig dygtig. Hun slæbte nemlig aldrig sit bytte andre steder hen end hvor vi kunne gøre rendt efter hende (fx badeværelse, køkken eller bryggers). Hun havde også en stor forkærlighed for at ville op på ens skød når man skulle tisse, den sære kat. Eller vis man bare gik ud på toilettet og lukkede døren, så stod hun der straks og miavede fordi hun ville være med. Men desværre har hun også været en lidt nervøs og forsigtig kat.
Hun har i sit 4 år lange liv alligevel været uheldig. Hun har været opereret et par gange efter slåskamp, har været så uheldig at blive forgiftet (muligvis en forgiftet mus) og nu, oplevet den grufulde skæbne at blive ramt af en bil.
Men hun vant alles hjerter ved første blik, og var elsket højt og savnes inderligt.
Må du fange mange mus i himlen, vores lille jæger.
- Helle